2019 SCHEDULE / RESULTS

Porsche Trophy West USA

SCHEDULE OVERVIEW

February 28 - March 1 / The Thermal Club / Thermal, CA

March 22 - 24 / The Thermal Club / Thermal, CA

April 12 - 14 / Portland International Raceway / Portland, OR

May 17 - 19 / WeatherTech Raceway Laguna Seca / Salinas, CA

May 31 - June 2 / Circuit of the Americas / Austin, TX

July 19 - 21 / Utah Motorsports Campus / Grantsville, UT

August 8 - 11 / Road America / Plymouth, WI

September 12 - 15 / WeatherTech Raceway Laguna Seca / Salinas, CA

October 11 - 13 / Sonoma Raceway / Petaluma, CA

2019 CHAMPIONSHIP STANDINGS

AS OF ROUND 8 / SONOMA RACEWAY
ClassNo.NameThermalPortlandLaguna SecaCOTAUMCRoad AmericaLaguna SecaSonomaPoints
Platinum8Hutton McKenna5243353448462946298
77Preston Calvert2438191631382610182
2Michael Zuieback3414201635121929171
68Christopher Bellomo1218201324261229145
60Steve Miller21426263124132
20Sean McAlister 48 50 98
18Mike McAlister24 131618139 93
45Tom Haacker 4 1918261784
22Chris Pallis 2213 161667
55John Kerr4 981415959
95Alan Metni 52 52
26Peter Atwater17 1022 49
63Tim Bidwill 4121210 38
20Phil Fogg Jr. 33 33
08Loren Beggs 122032
51John Norsworthy4 644 18
20Fred Poordad10 10
49Alessandro Chiocchetti8 8
Platinum Masters99Jim Walsh525052293431524296
3Tom Tait 313128262252190
07David Donner 25505248 175
58Jim Slavik163326 24162429168
30Stephen Ayers18312020182029150
39Scott Daiger341419 34 101
17Dan Sibille154 15141817 83
41Mark Nemschoff12 1929 60
28Joe Sposato26 2854
16Mike Thurlow 2414 38
35Jon Winthrop 184 22
48Kurt Sollberger 15 15
81Edith Arrowsmith14 14
5Fred Bigeh 12 12
Gold09Laura Ely31284133344545257
65Ray Shahi52 43285236211
44Robert Hanley 16262831101
15Kevin Westcott 28 2428 80
88John Krieg19 411676
11Mark Davidian 362258
6Paul Bolton 19 19
Diamond46Andy Wilzoch 52525052305252340
80Eric Olberz 1634 50
57John Cahalin 364 40
14Alex Marmureanu 3434
10David Traitel 2828
Emerald01Martin Brauns52525252505252342
27Doug Baron 523486
34David Harper 3436 70
Silver4Paul Nemschoff 45 5248145
71Paul Cumusi 41 5028119
49Dmitri Novikov52 52
48Jason Hall 50 50
42Seth Neiman 3838
35Alain Stad 36 36
47Wayne Ducote 21 21
Bronze19Erin Vogel5252504352525252350
53Chris Thompson 36 4 40
40James Weaver34 34
35Alain Stad 31 31
47Mike Vess 28 28
66Jim Rappaport 28 28
GT3 Cup12Ranson Webster52 47 3052181
72Martin Daszkal 39 39
ACC Class B99Michael Gaulke 52526 110
65Peter Juvet 52 52
52Ross Merrill 34 34
ACC Class X10Brian Lowrance 28 28
54Charles Christensen 19 19

2019 CHAMPIONSHIP STANDINGS

AS OF ROUND 8 / SONOMA RACEWAY
ClassNo.NamePoints
Platinum8Hutton McKenna298
Platinum77Preston Calvert182
Platinum2Michael Zuieback171
Platinum68Christopher Bellomo145
Platinum60Steve Miller132
Platinum20Sean McAlister98
Platinum18Mike McAlister93
Platinum45Tom Haacker84
Platinum22Chris Pallis67
Platinum55John Kerr59
Platinum95Alan Metni52
Platinum26Peter Atwater49
Platinum63Tim Bidwill38
Platinum20Phil Fogg Jr.33
Platinum08Loren Beggs32
Platinum51John Norsworthy18
Platinum20Fred Poordad10
Platinum49Alessandro Chiocchetti8
Platinum Masters99Jim Walsh296
Platinum Masters3Tom Tait190
Platinum Masters07David Donner175
Platinum Masters58Jim Slavik168
Platinum Masters30Stephen Ayers150
Platinum Masters39Scott Daiger101
Platinum Masters17Dan Sibille83
Platinum Masters41Mark Nemschoff60
Platinum Masters28Joe Sposato54
Platinum Masters16Mike Thurlow38
Platinum Masters35Jon Winthrop22
Platinum Masters48Kurt Sollberger15
Platinum Masters81Edith Arrowsmith14
Platinum Masters5Fred Bigeh12
Gold09Laura Ely257
Gold65Ray Shahi211
Gold44Robert Hanley101
Gold15Kevin Westcott80
Gold88John Krieg76
Gold11Mark Davidian58
Gold6Paul Bolton19
Diamond46Andy Wilzoch340
Diamond80Eric Olberz50
Diamond57John Cahalin40
Diamond14Alex Marmureanu34
Diamond10David Traitel28
Emerald01Martin Brauns342
Emerald27Doug Baron86
Emerald34David Harper70
Silver4Paul Nemschoff145
Silver71Paul Cumusi119
Silver49Dmitri Novikov52
Silver48Jason Hall50
Silver42Seth Neiman38
Silver35Alain Stad36
Silver47Wayne Ducote21
Bronze19Erin Vogel350
Bronze53Chris Thompson40
Bronze40James Weaver34
Bronze35Alain Stad31
Bronze47Mike Vess28
Bronze66Jim Rappaport28
GT3 Cup12Ranson Webster181
GT3 Cup72Martin Daszkal39
ACC Class B99Michael Gaulke110
ACC Class B65Peter Juvet52
ACC Class B52Ross Merrill34
ACC Class X10Brian Lowrance28
ACC Class X54Charles Christensen19

TEST DAYS


February 28 - March 1

The Thermal Club
Thermal, CA

ROUND 1


March 22 - 24

The Thermal Club
Thermal, CA

RESULTS

GT4 Race 1
PosNo.NameClassLapsBest Tm
11Martin BraunsEmerald1302:35.6
229Dmitri NovikovSilver1302:42.6
312Ranson WebsterGT3 Cup1302:43.9
419Erin VogelBronze1302:44.9
540James WeaverBronze1202:51.7
GT4 Race 2
PosNo.NameClassLapsBest Tm
11Martin BraunsEmerald602:40.0
229Dmitri NovikovSilver602:42.6
319Erin VogelBronze602:45.4
412Ranson WebsterGT3 Cup602:50.9
540James WeaverBronze602:53.9
GT3 Race 1
PosNo.NameClassLapsBest Tm
18Hutton McKennaPlatinum1302:33.0
22Michael ZuiebackPlatinum1302:34.2
360Steve MillerPlatinum1302:34.7
477Preston CalvertPlatinum1302:35.4
565Ray ShahiGold1302:36.5
618Mike Mc AlisterPlatinum1302:36.9
799Jim WalshPlatinum (M)1302:36.5
820Fred PoordadPlatinum1302:36.2
926Peter AtwaterPlatinum1302:36.7
1049Alessandro ChiocchettiPlatinum1302:36.2
1116Mike ThurlowPlatinum1302:37.9
1268Christopher BellomoPlatinum1302:37.3
1355John KerrPlatinum1302:38.2
1488John KriegGold1302:38.1
1539Scott DaigerPlatinum (M)1302:38.0
169Laura ElyGold1302:37.4
1728Joseph SposatoPlatinum (M)1302:39.4
1881Edith ArrowsmithPlatinum (M)1302:39.4
1951John NorsworthyPlatinum1302:39.8
2041Mark NemschoffPlatinum (M)1302:41.3
2130Stephen AyersPlatinum (M)1202:45.6
2217Dan SibillePlatinum (M)1202:49.3
GT3 Race 2
PosNo.NameClassLapsBest Tm
18Hutton McKennaPlatinum1102:33.7
22Michael ZuiebackPlatinum1102:34.7
399Jim WalshPlatinum (M)1102:34.7
418Mike Mc AlisterPlatinum1102:35.1
577Preston CalvertPlatinum1102:34.7
626Peter AtwaterPlatinum1102:36.4
768Christopher BellomoPlatinum1102:37.4
839Scott DaigerPlatinum (M)1102:37.6
958Jim SlavikPlatinum (M)1102:36.8
1060Steve MillerPlatinum1102:34.7
1116Mike ThurlowPlatinum1102:36.8
1265Ray ShahiGold1102:36.1
1328Joseph SposatoPlatinum (M)1102:39.4
149Laura ElyGold1102:37.1
1530Stephen AyersPlatinum (M)1102:40.2
1617Dan SibillePlatinum (M)1102:43.2
DNF88John KriegGold
DNF49Alessandro ChiocchettiPlatinum
DNF55John KerrPlatinum
DNF51John NorsworthyPlatinum
DNF81Edith ArrowsmithPlatinum (M)
18Hutton McKennaPlatinum1102:33.7

ROUND 2


April 12- 14

Portland International Raceway
Portland, OR

RESULTS

GT4 Race 1
PosNo.NameClassLapsBest Tm
146Andy WilzochDiamond2101:36.0
219Erin VogelBronze2101:39.9
31Martin BraunsEmerald1901:46.2
GT4 Race 2
PosNo.NameClassLapsBest Tm
146Andy WilzochDiamond2301:28.3
219Erin VogelBronze2201:33.7
31Martin BraunsEmerald2201:33.3
GT3 Race 1
PosNo.NameClassLapsBest Tm
177Preston CalvertPlatinum2201:33.5
220Phil Fogg Jr.Platinum2201:34.3
38Hutton McKennaPlatinum2201:32.2
499Jim WalshPlatinum (M)2201:32.9
52Michael ZuiebackPlatinum2201:34.3
658Jim SlavikPlatinum (M)2201:38.7
722Chris PallisPlatinum2201:36.7
830Stephen AyersPlatinum (M)2101:37.8
939Scott DaigerPlatinum (M)2101:38.1
1068Chris BellomoPlatinum1401:42.9
GT3 Race 2
PosNo.NameClassLapsBest Tm
18Hutton McKennaPlatinum2101:34.4
299Jim WalshPlatinum (M)2101:35.4
320Phil Fogg Jr.Platinum2101:34.4
477Preston CalvertPlatinum2101:33.7
59Laura ElyGold2101:35.7
630Stephen AyersPlatinum (M)2001:39.0
758Jim SlavikPlatinum (M)2001:39.2
822Chris PallisPlatinum2001:39.6
968Chris BellomoPlatinum2001:39.5
DNF39Scott DaigerPlatinum (M)901:39.6
DNF2Michael ZuiebackPlatinum601:37.1

ROUND 3


May 17 - 19

WeatherTech Raceway Laguna Seca
Salinas, CA

RESULTS

GT4 Race 1
PosNo.NameClassLapsBest Tm
146Andy WilzochDiamond2401:28.4
21Martin BraunsEmerald2401:30.0
312Ranson WebsterGT3 Cup2301:34.3
472Martin DaszkalGT3 Cup2301:34.5
571Paul CamusiSilver2301:35.7
64Paul NemschoffSilver2301:35.6
719Erin VogelBronze2301:36.0
853Chris ThompsonBronze2301:37.5
966Jim RappaportBronze2201:36.2
GT4 Race 2
PosNo.NameClassLapsTotal Tm
146Andy WilzochDiamond2336:23.7
21Martin BraunsEmerald2336:47.0
372Martin DaszkalGT3 Cup2236:37.0
412Ranson WebsterGT3 Cup2236:38.8
54Paul NemschoffSilver2236:50.2
671Paul CamusiSilver2236:56.6
719Erin VogelBronze2236:59.8
866Jim RappaportBronze2237:26.5
953Chris ThompsonBronze2237:27.2
1099Michael GaulkeClass B2237:30.1
1152Ross MerrillClass B2137:35.2
GT3 Race 1
PosNo.NameClassLapsBest Tm
120Sean McAlisterPlatinum2301:28.2
28Hutton McKennaPlatinum2301:29.9
360Steve MillerPlatinum2301:30.1
42Michael ZuiebackPlatinum2301:30.2
599Jim WalshPlatinum (M)2301:30.3
67David DonnerPlatinum (M)2301:30.6
768Chris BellomoPlatinum2301:30.7
818Mike McAlisterPlatinum2301:31.2
922Chris PallisPlatinum2301:31.3
1016Mike ThurlowPlatinum2301:31.1
119Laura ElyGold2301:31.7
1265Ray ShahiGold2301:31.4
133Tom TaitPlatinum (M)2301:31.9
1455John KerrPlatinum2201:33.0
1558Jim SlavikPlatinum (M)2201:33.2
1630Stephen AyersPlatinum (M)2201:33.3
1744Robert HanleyGold2201:32.8
1851John NorsworthyPlatinum2201:33.2
1915Kevin WestcottGold2201:34.3
2063Tim BidwillPlatinum2201:33.8
2148Kurt SollbergerPlatinum (M)2201:34.2
2239Scott DaigerPlatinum (M)2201:32.8
235Fred BigehPlatinum (M)2101:35.7
GT3 Race 2
PosNo.NameClassLapsTotal Tm
120Sean McAlisterPlatinum2336:19.4
277Preston CalvertPlatinum2336:44.3
38Hutton McKennaPlatinum2336:44.7
460Steve MillerPlatinum2336:45.0
599Jim WalshPlatinum (M)2336:50.2
668Chris BellomoPlatinum2337:05.9
73Tom TaitPlatinum (M)2337:06.4
865Ray ShahiGold2337:34.7
92Michael ZuiebackPlatinum2337:45.4
1016Mike ThurlowPlatinum2337:50.0
119Laura ElyGold2337:50.5
1222Chris PallisPlatinum2236:20.0
1318Mike McAlisterPlatinum2236:27.8
1415Kevin WestcottGold2236:36.4
1558Jim SlavikPlatinum (M)2236:41.6
1639Scott DaigerPlatinum (M)2236:41.9
1755John KerrPlatinum2236:52.1
1863Tim BidwillPlatinum2236:52.1
1930Stephen AyersPlatinum (M)2237:28.7
207David DonnerPlatinum (M)2137:21.7
2148Kurt SollbergerPlatinum (M)2036:30.9
225Fred BigehPlatinum (M)1936:26.4

ROUND 4


May 31 - June 2

Circuit of the Americas
Austin, TX

RESULTS

GT4 Race 1
PosNo.NameClassLapsBest Tm
146Andy WilzochDiamond1602:13.7
257John CahalinDiamond1602:16.6
380Eric OlberzDiamond1602:16.7
41Martin BraunsEmerald1602:18.7
534David HarperEmerald1602:18.9
647Mike VessBronze1502:25.8
719Erin VogelBronze1502:25.8
899Michael GaulkeACC-Class B1502:27.7
935Alain StadBronze1502:28.9
GT4 Race 2
PosNo.NameClassLapsBest Tm
146Andy WilzochDiamond1602:12.9
257John CahalinDiamond1602:18.5
31Martin BraunsEmerald1602:18.3
434David HarperEmerald1602:18.9
519Erin VogelBronze1502:27.2
699Michael GaulkeACC-Class B1502:28.8
735Alain StadBronze1502:28.9
GT3 Race 1
PosNo.NameClassLapsBest Tm
195Alan MetniPlatinum1601:16.3
28Hutton McKennaPlatinum1601:16.4
377Preston CalvertPlatinum1601:17.0
460Steve MillerPlatinum1601:17.4
52Michael ZuiebackPlatinum1601:16.8
67David DonnerPlatinum (M)1601:17.0
768Christopher BellomoPlatinum1601:17.2
845Tom HaackerPlatinum1601:17.5
999Jim WalshPlatinum (M)1601:18.0
1065Ray ShahiGold1601:17.8
1188John KriegGold1601:18.4
129Laura ElyGold1601:18.2
1318Mike Mc AlisterPlatinum1601:17.7
1463Tim BidwillPlatinum1601:19.0
153Tom TaitPlatinum (M)1601:17.9
1655John KerrPlatinum1601:17.8
1730Stephen AyersPlatinum (M)1601:19.8
1816Mike ThurlowPlatinum (M)1601:17.8
1944Robert HanleyGold1501:20.7
2051John NorsworthyPlatinum1501:19.5
2117Dan SibillePlatinum (M)1501:20.1
2241Mark NemschoffPlatinum (M)1501:19.4
2326Peter AtwaterPlatinum601:17.7
GT3 Race 2
PosNo.NameClassLapsBest Tm
195Alan MetniPlatinum1602:14.6
28Hutton McKennaPlatinum1602:15.4
360Steve MillerPlatinum1602:16.3
445Tom HaackerPlatinum1602:15.8
57David DonnerPlatinum (M)1602:16.6
618Mike Mc AlisterPlatinum1602:17.8
73Tom TaitPlatinum (M)1602:18.6
826Peter AtwaterPlatinum1602:18.2
988John KriegGold1602:18.4
109Laura ElyGold1602:18.8
1116Mike ThurlowPlatinum (M)1602:18.5
1263Tim BidwillPlatinum1602:18.9
132Michael ZuiebackPlatinum1602:16.5
1468Christopher BellomoPlatinum1602:17.3
1541Mark NemschoffPlatinum (M)1602:20.5
1699Jim WalshPlatinum (M)1602:18.2
1755John KerrPlatinum1602:20.2
1830Stephen AyersPlatinum (M)1602:20.5
1917Dan SibillePlatinum (M)1602:21.0
2044Robert HanleyGold1502:23.1
2177Preston CalvertPlatinum902:16.2
2251John NorsworthyPlatinum602:24.0
2365Ray ShahiGold2

ROUND 5


July 19 - 21

Utah Motorsports Campus
Grantsville, UT

RESULTS

GT4 Race 1
PosNo.NameClassLapsBest Tm
146Andy WilzochDiamond1601:54.0
21Martin BraunsEmerald1601:59.0
334David HarperEmerald1601:58.7
419Erin VogelBronze1602:04.3
548Jason HallSilver1602:03.8
647Wayne DucoteSilver1502:03.7
799Mike GaulkeACC-Class B
GT4 Race 2
PosNo.NameClassLapsBest Tm
146Andy WilzochDiamond1801:54.1
21Martin BraunsEmerald1801:57.8
334David HarperEmerald1801:59.8
448Jason HallSilver1702:03.5
519Erin VogelBronze1702:03.3
GT3 Race 1
PosNo.NameClassLapsBest Tm
18Hutton McKennaPlatinum1801:56.1
22Michael ZuiebackPlatinum1801:56.2
37David DonnerPlatinum (M)1801:56.4
477Preston CalvertPlatinum1801:56.8
568Chris BellomoPlatinum1801:57.0
699Jim WalshPlatinum (M)1801:57.2
745Tom HaackerPlatinum1801:56.8
865Ray ShahiGold1801:58.4
99Laura ElyGold1801:58.5
1018Mike McAlisterPlatinum1801:57.9
113Tom TaitPlatinum (M)1801:58.2
1258Jim SlavikPlatinum (M)1801:58.6
1355John KerrPlatinum1801:57.5
1444Robert HanleyGold1802:00.0
1530Stephen AyersPlatinum (M)1802:00.3
1615Kevin WestcottGold1802:00.4
1735Jon WinthropPlatinum (M)1702:06.2
1817Dan SibillePlatinum (M)1702:05.8
GT3 Race 2
PosNo.NameClassLapsBest Tm
18Hutton McKennaPlatinum1801:55.4
277Preston CalvertPlatinum1801:56.0
37David DonnerPlatinum (M)1801:55.9
42Michael ZuiebackPlatinum1801:55.7
568Chris BellomoPlatinum1801:56.0
699Jim WalshPlatinum (M)1801:56.5
718Mike McAlisterPlatinum18